نحوه شستشوی نمای کامپوزیت

شستشوی صحیح نمای کامپوزیت

همانطور که می دانید امروزه یکی از بهترین نماهای ساختمان بدون شک نمای کامپوزیت می باشد. این نما توانسته جایگاه ویژه ای در ساختمان های امروزی پیدا کند. جهت استفاده از این نما توجه داشته باشید شستشو و تمیز کردن این نما برای حفظ زیبایی و شکل اولیه نمای کامپوزیت بسیار مهم می باشد. در این مطلب از سایت راسا کامپوزیت با نحوه شستشوی نمای کامپوزیت به طور کامل آشنا خواهید شد.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید شستشوی نمای آلومینیومی مستلزم تخصص و تجربه کافی می باشد و نباید از تجهیزات و وسایلی استفاده کرد که باعث ایجاد آسیب بر روی نمای کامپوزیت شود. به طور کلی می توان گفت شستشوی نمای کامپوزیت از حساسیت بالایی برخوردار است از همین رو باید برخی نکات مهم و اساسی را در نظر داشته باشید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه تمیز کردن این نمای ساختمان به طور کامل آشنا شوید.

روش های شستشوی نمای کامپوزیت

ساختمان هایی که معرض تردد و شلوغی بیشتر قرار دارند بدون شک به نسبت ساختمان های دیگر آلودگی و گرد و غبار بیشتری را جذب خود می کنند. از این رو باید حداقل هر ۶ ماه اقدام به شستشو نمای ساختمان نمایید. با تمیز کردن نمای کامپوزیت ساختمان بدون شک هیچ گونه آسیب اعم از خط و خش و رسوبات بر روی نما ایجاد نمی شود. در نظر داشته باشید نمای کامپوزیت با قرار داشتن در معرض نور خورشید در طولانی مدت دچار تغییر رنگ خواهد شد.

در این صورت این نمای ساختمانی زیبایی خود را از دست خواهد داد در این صورت باید به شستشوی نمای آلومینیومی بپردازید. با گفتن این مطالب شاید این سوال برای شما عزیزان به وجود آید نحوه شستشوی نمای کامپوزیت به چه صورت است؟ برای شستشوی نمای کامپوزیت به چه وسایلی نیاز است؟

برای پاسخ به این سوالات با ما تا پایان این مطلب همراه باشید. در واقع می توان گفت برای نگه داشتن ساختمانی با نمای کامپوزیت در شرایط ایده آل باید عملیات شستشو در فواصل منظم تجدید گردد. شستشوی نمای ساختمان یکی از تاثیرگذار ترین کارها برای بهتر نشان دادن ظاهر و زیبایی ساختمان بعد سال ها می باشد. در واقع این عملیات برای رفع آلودگی ها و جرم هایی است که بر روی ساختمان قرار دارد. در ادامه به بررسی روش های شستشوی نمای کامپوزیت می پردازیم که عبارت اند از:

تمیز کردن نمای کامپوزیت

روش های شستشوی نمای آلومینیومی

شستشوی نمای کامپوزیت به روش دستی

برای تمیز کردن نمای ساختمان ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم با نحوه شستشوی نمای کامپوزیت به طور کامل آشنا باشید. در صورتی که کثیفی و میزان آلودگی سطح نما کمتر است می توانید با استفاده از روش دستی اقدام به تمیز کردن نمایید. در این روش شستشوی نمای ساختمان با استفاده از ابر و طی می توانید گرد و غبار موجود بر روی نمای ساختمان را کاملا از بین ببرید.

و در پایان کار اقدام به خشک کردن نمای کامپوزیت ساختمان نمایید. برای حفظ زیبایی نمای ساختمان بهتر است به فواصل مابین هر شستشو دقت کنید. در صورت بی توجهی استفاده از روش ابر و طی و آب به تنهایی افاقه نخواهد کرد. و باید از روش های دیگری جهت شستشو استفاده کنید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید در صورتی که حجم آلودگی بیش از حد باشد قبل از روش اجرای دستی باید اقدام به شستشوی نمای ساختمان با دستگاه واترجت نمایید.

پاکسازی نمای آلومینیومی

شستشوی نمای کامپوزیت به روش دستی

شستشوی نمای آلومینیومی به روش واترجت

در نحوه شستشوی نمای کامپوزیت در ابتدا باید توجه داشته باشید میزان آلودگی بر روی سطح نما تا چه اندازه است. از دیگر روش های تمیز کردن نمای ساختمان می توان به روش واترجت اشاره کرد. این روش در واقع توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود دستگاه واترجت دستگاهی است که از آن برای اسپری کردن آب بر روی سطح با فشار بسیار بالا استفاده می شود. کل سطح نمای ساختمان با استفاده از دستگاه واترجت شستشو شده پس از اتمام کار دستگاه می توانید به صورت دستی شستشو نما را انجام دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

روش واترجت شستشوی نمای کامپوزیت

شستشوی نمای کامپوزیت به روش واترجت

شستشوی کامپوزیت نمای ساختمان به شیوه کار با طناب

برای تمیز کردن نمای کامپوزیت ساختمان باید از روش هایی استفاده کرد که بتوانید دسترسی کامل به نمای ساختمان را داشته باشید. برای شستشو می توانید از شیوه های مختلفی همچون داربست، بالابر و طناب استفاده کنید. برای استفاده از کار با طناب در ابتدا توجه داشته باشید میزان سطح و پیچیدگی ساختمان به چه صورت است.

در ساختمان هایی که معماری خاص و پیچیده ای دارند نمی توانید از روش کار با طناب استفاده کنید. این شیوه کار علاوه بر سرعت و دقت بالایی که نیاز دارد. جزو کم هزینه ترین و مناسب ترین روش های شستشوی نمای ساختمان محسوب می شود.

شستشوی نمای آلومینیومی

شستشوی نمای ساختمان به شیوه کار با طناب

پاکسازی نمای کامپوزیت با مواد نانو

از بهترین روش ها و نحوه شستشوی نمای کامپوزیت می توان به تمیز کردن نمای ساختمان با استفاده از مواد نانو اشاره کرد. این نوع از مواد شوینده بدون هیچ گونه آسیب به لایه کامپوزیت سطح نما را از هر گونه آلودگی و چربی پاک می کند. از این مدل شوینده ها می توانید برای ساختمان هایی که امکان استفاده از دستگاه واترجت ندارند استفاده نمایید. مواد شوینده نانو بر اساس نوع الودگی تهیه می شود از همین رو بهترین نتیجه را برای شستشوی نمای کامپوزیت نتیجه می دهد.

تمیز کردن نمای ساختمان

تمیز کردن نمای کامپوزیت با مواد نانو

مراحل صحیح تمیز کردن نمای کامپوزیت ساختمان

همانطور که می دانید سطوح بیرونی ساختمان ها و نماها معمولا بیشتر گرد و غبار ها و آلودگی ها را به خود جذب می کنند. و ذر طولانی مدت نیاز به تمیز کردن دارند. در نظر داشته باشید نمای کامپوزیت نیز مانند سایر نماهای ساختمانی با توجه به ساختار منحصر به فردی که دارد نیاز به پاکسازی دارد. در ادامه با نکات و نحوه شستشوی نمای کامپوزیت آشنا خواهید شد. با دانستن این نکات کار پاکسازی برای شما راحت تر خواهد شد و برخی اشتباهات دیگر رخ نخواهد داد.

مراحل تمیز کردن نمای آلومینیومی

مراحل صحیح شستشو نمای ساختمان

استفاده از پاک کننده ها و شوینده های مناسب

در نحوه شستشوی نمای کامپوزیت انتخاب شوینده مناسب بسیار مهم می باشد. در هنگام خرید این محصولات شیمیایی با دقت برچسب آن ها را مطالعه کنید و به هیچ عنوان مواد شوینده ای که دارای سفید کننده کلر هستند خریداری نکنید. علاوه بر وجود کلر در برخی شوینده ها نیز ماده هیپوکلریت سدیم وجود دارد که می تواند بسیار خورنده باشد. استفاده از این شوینده ها برای تمیز کردن نمای ساختمان به سطح نما و مصالح آسیب می رساند. از همین رو بهتر است از پاک کننده های غیر سمی و دارای سدیم پرکربنات استفاده کنید.

شوینده های مناسب

استفاده از شوینده ها و پاک کننده های مناسب

از شیوه های شستشوی پر فشار استفاده نکنید

در نحوه شستشوی نمای کامپوزیت اگر برای پاکسازی از روش های شستشوی پر فشار استفاده کنید در چنین مواقعی ممکن است فشار بیش از اندازه به نمای ساختمان آسیب وارد کند. در چنین مواقعی نور آفتاب و ریزش باران سریع تر به نمای آلومینیومی آسیب می رساند. در اغلب موارد استفاده از شلنگ های معمولی با فشار معمولی برای تمیز کردن نمای ساختمان کافی است. اگر برای تمیز کردن به فشار زیاد آب نیاز دارید می توانید از فشار واشرها و نازل های خانگی استفاده کنید.

شیوه های شستشوی نمای ساختمان

از شیوه های تمیز کردن پر فشار استفاده نکنید

برای پاکسازی شکاف ها زمان بگذارید

همانطور که می دانید در فاصله بین نماهای کامپوزیت یک سری شکاف وجود دارد که محل مناسبی برای جمع شدن گرد و غبار، زباله ها و رطوبت می باشد. همین جذب آلودگی ها به مرور می تواند موجب تولید کپک و از بین رفتن نمای ساختمان شود. برای تمیز کردن نمای کامپوزیت در نظر داشته باشید شکاف های موجود نیز باید حداقل یک بار در طول سال کاملا تمیز شوند. با انجام این فرایند بدون شک هوا به راحتی درون شکاف ها جریان پیدا می کند و نما زیبایی خود را از دست نخواهد داد.

تمیز کردن شکاف ها

برای شستشوی شکاف ها زمان بگذارید

به صورت دوره ای نمای ساختمان را تمیز کنید

اگر مشاهده می کنید نمای کامپوزیت ساختمان کاملا تمیز به نظر می رسد. ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم بهتر است فرایند تمیز کردن نمای کامپوزیت را به منظور جلوگیری از جمع شدن و نشستن گرد و غبار به صورت دوره ای و چند بار در طول سال انجام دهید. جهت شستشو می توانید از صابون و یا مواد ظرفشویی استفاده کنید.

تمیز کردن نمای ساختمان

به صورت دوره ای نمای ساختمان را تمیز کنید

نکات مهم در شستشوی نمای کامپوزیت

با مراحل و نحوه شستشوی نمای کامپوزیت به طور کامل آشنا شدید. در نظر داشته باشید برای حفظ زیبایی این نما باید در طول سال چند مرتبه اقدام به تمیز کردن نمای کامپوزیت نمایید. برای پاکسازی باید برخی نکات مهم و اساسی را در نظر داشته باشید. در ادامه با نکات مهم در پاکسازی نمای کامپوزیت آشنا خواهید شد:

 • برای تمیز کردن نمای کامپوزیت از اسکاچ و یا برس به هیچ عنوان استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد خط و خش بر روی نما خواهد شد.
 • از شوینده های اسیدی بر روی سطح نما جهت تمیز کردن جرم و رسوبات استفاده نکنید. چرا که این شوینده ها باعث ایجاد رنگ پریدگی در نمای کامپوزیت می گردنند.
 • از ابزار های تیز برای تمیز کردن جرم بر روی نما خودداری کنید. چرا که این ابزارها موجب ایجاد خش بر روی نما خواهد شد.
 • اگر ساختمان در مکان های شلوغ و پرتردد قرار داد توجه داشته باشید باید هر شش ماه یکبار نمای کامپوزیت را تمیز کنید.
پاکسازی نمای ساختمان

نکات مهم در شستشوی نمای کامپوزیت

چگونه از کثیف شدن نمای کامپوزیت جلوگیری کنیم؟

پس از آشنایی با نحوه شستشوی نمای کامپوزیت یکی از سوالات رایج در خصوص استفاده کنندگان از نمای کامپوزیت این است که چگونه می توان از کثیف شدن نمای کامپوزیت جلوگیری کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که تنها راه حل قطعی برای تمیز ماندن نمای کامپوزیت شستشوی این نمای ساختمانی می باشد.

و راه حل دیگری وجود ندارد چرا که به هیچ عنوان نمی توان از نشستن گرد و غبار بر روی سطح نما جلوگیری کرد. پس در نهایت می توان گفت بهترین راه نظافت نمای کامپوزیت به صورت مداوم در زمان های مشخص شده می باشد. که این فرایند موجب تمیز ماندن نمای ساختمان می شود.

جلویگری از کثیف شدن نما

چگونه از کثیف شدن نمای ساختمان جلوگیری کنیم؟

عوامل موثر در هزینه شستشوی کامپوزیت نمای ساختمان

با مراحل و نحوه شستشوی نمای کامپوزیت در این مطلب آشنا شدید. در نظر داشته باشید شستشوی نمای ساختمان هزینه بر است. این هزینه باید به طور توافقی بین واحد های ساختمان تقسیم شود. به طور کلی هزینه شستشوی نمای ساختمان به اندازه و بزرگی ساختمان، جنس نما و تکنیک شستشو بستگی دارد.

همانطور که گفته شد روش های پاکسازی نمای ساختمان متفاوت می باشد هزینه و شیوه کار نیز در هر کدام از این روش ها متفاوت می باشد. از عوامل موثر در قیمت شستشوی نمای کامپوزیت می توان به میزان آلودگی سطح، پیچیدگی های معماری نمای ساختمان، استفاده یا عدم استفاده از مواد شوینده و… اشاره کرد.

هزینه شستشوی نمای ساختمان

عوامل موثر در هزینه شستشوی نمای کامپوزیت

سخن پایانی

در این مطلب از سایت راسا کامپوزیت همانطور که گفته شد با مراحل و نحوه شستشوی نمای کامپوزیت آشنا شدید. با تمیز کردن نمای کامپوزیت ساختمان بدون شک هیچ گونه آسیب اعم از خط و خش و رسوبات بر روی نما ایجاد نمی شود. در نظر داشته باشید نمای کامپوزیت با قرار داشتن در معرض نور خورشید در طولانی مدت دچار تغییر رنگ خواهد شد. در این صورت این نمای ساختمانی زیبایی خود را از دست خواهد داد در این صورت باید به شستشوی نمای آلومینیومی بپردازید.

سوالات متداول نحوه شستشوی نمای کامپوزیت

 1. نکات مهم در شستشوی نمای کامپوزیت به چه صورت است؟
  برای تمیز کردن نمای کامپوزیت از اسکاچ و یا برس به هیچ عنوان استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد خط و خش بر روی نما خواهد شد. از شوینده های اسیدی بر روی سطح نما جهت تمیز کردن جرم و رسوبات استفاده نکنید. چرا که این شوینده ها باعث ایجاد رنگ پریدگی در نمای کامپوزیت می گردنند. از ابزار های تیز برای تمیز کردن جرم بر روی نما خودداری کنید. چرا که این ابزارها موجب ایجاد خش بر روی نما خواهد شد. اگر ساختمان در مکان های شلوغ و پرتردد قرار داد توجه داشته باشید باید هر شش ماه یکبار نمای کامپوزیت را تمیز کنید.
 2. مراحل صحیح تمیز کردن نمای کامپوزیت ساختمان به چه صورت است؟
  استفاده از پاک کننده ها و شوینده های مناسب، از شیوه های شستشوی پر فشار استفاده نکنید، برای پاکسازی شکاف ها زمان بگذارید و به صورت دوره ای نمای ساختمان را تمیز کنید.
 3. عوامل موثر در قیمت شستشوی کامپوزیت نمای ساختمان به چه صورت است؟
  به طور کلی هزینه شستشوی نمای ساختمان به اندازه و بزرگی ساختمان، جنس نما و تکنیک شستشو بستگی دارد. همانطور که گفته شد روش های پاکسازی نمای ساختمان متفاوت می باشد هزینه و شیوه کار نیز در هر کدام از این روش ها متفاوت می باشد. از عوامل موثر در قیمت شستشوی نمای کامپوزیت می توان به میزان آلودگی سطح، پیچیدگی های معماری نمای ساختمان، استفاده یا عدم استفاده از مواد شوینده و… اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.