همانطور که می دانید یکی از مدرن ترین و پرطرفدار ترین مصالح ساختمانی برای طراحی نماهای داخلی و خارجی ساختمان بدون شک نمای کامپوزیت است. این نمای ساختمانی مزایای متنوعی را به همراه دارد. شاید این سوال برایتان در زمان استفاده از این نمای ساختمانی به وجود آید که ورق کامپوزیت چیست؟ در پاسخ به این سوال باید مطرح کرد که ورق کامپوزیت در واقع از دو لایه ورق آلومینیومی و یک لایه از مواد پلی اتیلن تشکیل شده است. ورق کامپوزیت در برابر برخی عوامل از جمله تغییرات آب و هوایی از مقاومت و دوام بالایی برخوردار است. برای استفاده از ورق کامپوزیت بهتر است با نحوه برش ورق کامپوزیت به طور کامل آشنا باشید. در این مطلب از سایت راسا کامپوزیت با مراحل برش ورق آلومینیوم کامپوزیت آشنا خواهید شد. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

انواع روش های برش ورق کامپوزیت

نحوه برش ورق کامپوزیت متفاوت است. یکی از بهترین و مهم ترین خصوصیات ورق آلومینیوم کامپوزیت در مقابل شرایط محیطی است از این نمای ساختمانی به راحتی می توانید در کشور های گرمسیر و مرطوب نیز استفاده کنید. وجود پلی اتیلن در ساخت ورق کامپوزیت باعث شده است این نمای ساختمانی عایق حرارتی مناسبی باشد.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید مراحل برش ورق کامپوزیت همیشه راحت و بی دردسر نیست روش های متنوع و مقرون به صرفه ای برای برش ورق های آلومینیوم کامپوزیت وجود دارد. یکی از بهترین و پرطرفدار ترین روش ها بدون شک برش ورق کامپوزیت با استفاده از دستگاه سی ان سی است. در ادامه با انواع روش های برش ورق کامپوزیت به طور کامل آشنا خواهید شد:

برش ورق کامپوزیت به روش CNC

یکی از روش های برش ورق کامپوزیت با استفاده از دستگاه سی ان سی است. از مهم ترین خصوصیات استفاده از این دستگاه می توان به تعیین نقطه شروع، اتوماتیک نمودن برش، کم کردن سرعت در پیچ های تند، انجام ویرایش های اولیه، تعیین جهت برش و شیار و… اشاره کرد. بعد از اتمام برش ورق کامپوزیت با استفاده از دستگاه سی ان سی تمامی تجهیزات و قطعات جهت نصب به مکان مورد نظر ارسال می شود و عملیات نصب ورق کامپوزیت صورت می گیرد.

به طور کلی می توان گفت برش ورق کامپوزیت با استفاده از دستگاه سی ان سی یکی از بهترین روش های برش کاری محسوب می شود. در ادامه با مزایای برش ورق کامپوزیت با استفاده از دستگاه سی ان سی آشنا خواهید شد:

 • تولید پانل های مخصوص انواع سیستم هنگ
 • ایمنی بیشتر وق های کامپوزیت
 • سرعت و کیفیت بسیار بالا
 • امکان زمان بندی سرعت تحویل و اجرا
 • جلوگیری از دپو، حمل و نقل مضاعف، خط و خش و جابه جایی ناخواسته ورق ها
 • حذف هزینه های استهلاک
 • شیار یکنواخت
 • ایجاد شیارهای مورد نیاز جوش پلی اتیلن
 • کاهش هزینه های روش دستی
 • تولید ورق های منحصر به فرد با اشکال متنوع

برش ورق آلومینیوم به روش لیزری

نحوه برش ورق کامپوزیت با استفاده از روش لیزری نیز انجام می گردد. این روش در طی چند سال گذشته کمک بسیار زیادی به این صنعت کرده است. همانطور که می دانید در طراحی نمای کامپوزیت ساختمان طراحی های ایجاد شده به وسیله طراحان ممکن است دارای پیچیده های خاصی باشند برش لیزری این مشکل را به راحتی حل کرده است.

در واقع این روش به این صورت است که ورق های کامپوزیت آماده می شوند و در نمای ساختمان نصب می گرددند. از این رو دیگر نیازی به برش های دستی و زمان بر هنگام اجرای نمای کامپوزیت نیست. اگر از اشعه لیزر جهت برش ورق آلومینیوم کامپوزیت استفاده شود نتیجه کار عالی خواهد بود. این روش همچنین قابلیت برش کاری چند ورق به صورت همزمان نیز دارد.

برش ورق کامپوزیت با اره گرد بر

یکی دیگر از مراحل نحوه برش ورق کامپوزیت با استفاده از اره گرد بر است. برای استفاده از این دستگاه در ابتدا باید اندازه گیری با متر لبه بیرون تیغ تا صفحه صورت گیرد سپس داخل تیغ تا بیرون صفحه باید اندازه گیری شود. فراموش نکنید نباید از 5 شیت ورق برای برش کاری استفاده شود. در مرحله ی بعدی با استفاده از شابلون باید اندازه ها با کمک پیچ دستی به میز ببندید و در پایان می توانید عملیات برش کاری را انجام دهید.

برش ورق آلومینیوم با گیوتین

از بهترین و سریع ترین روش های برش ورق کامپوزیت می توان به روش گیوتین اشاره کرد. در این روش برش های ورق آلومینیوم کامپوزیت بسیار تمیز و فوق العاده انجام می شود. در واقع این دستگاه با ایجاد زاویه و فشار مناسب برش مد نظر را ایجاد می کند. این دستگاه همچنین مجهز به سی ان سی نیز می باشد که برای تنظیم جریان و فاصله مناسب تیغه ها برای انواع ورق ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت استفاده از این روش باعث افزایش شرع بیشتر کارها می شود همچنین دیگر نیازی به نیروی انسانی نخواهد بود.

برش ورق کامپوزیت با واترجت

از دیگر روش های برش ورق آلومینیوم کامپوزیت می توان به روش واترجت اشاره کرد. در این روش با استفاده از فشار آب ورق کامپوزیت بسیار دقیق برش داده می شود. کیفیت لبه های ورق کامپوزیت با استفاده از برش واترجت به نسبت برش لیزری بسیار بهتر است. چرا که هیچ تنش گرمایی ایجاد نمی شود. از این روش منحصر به فرد می توانید براتی هر نوع فلزی استفاده کنید.

نکات مهم جهت برش ورق کامپوزیت

در این مطلب همانطور که گفته شد با نحوه برش ورق کامپوزیت به طور کامل آشنا شدید. برای استفاده از ورق کامپوزیت بهتر است از مناسب ترین روش جهت برش ورق های کامپوزیت استفاده کنید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید جهت برش ورق آلومینیوم کامپوزیت باید برخی نکات و موارد را در نظر داشته باشید. در ادامه با نکات مهم جهت برش ورق آلومینیوم کامپوزیت آشنا خواهید شد:

 • جهت برش ورق کامپوزیت باید از تجهیزات دستی و یا دستگاه های برش مخصوص استفاده کنید.
 • با استفاده از دستگاه های برش می توانید ورق های ضخیم و یا ضخامت کم را به راحتی برش دهید.
 • برای جلوگیری از بروز مشکل باید حتما از عینک ایمنی و دستکش همچنین سایر تجهیزات جهت برش کاری استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از گوشه های ناهموار، برش نامناسب، لبه های سوخته و.. بهتر است از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت راسا کامپوزیت همانطور که گفته شد با نحوه برش ورق کامپوزیت به طور کامل آشنا شدید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید مراحل برش ورق کامپوزیت همیشه راحت و بی دردسر نیست روش های متنوع و مقرون به صرفه ای برای برش ورق های آلومینیوم کامپوزیت وجود دارد. برای استفاده از ورق کامپوزیت بهتر است با نحوه برش ورق کامپوزیت به طور کامل آشنا باشید.

سوالات متداول نحوه برش ورق کامپوزیت

 1. نکات مهم جهت برش ورق کامپوزیت به چه صورت است؟
  جهت برش ورق کامپوزیت باید از تجهیزات دستی و یا دستگاه های برش مخصوص استفاده کنید. با استفاده از دستگاه های برش می توانید ورق های ضخیم و یا ضخامت کم را به راحتی برش دهید. برای جلوگیری از بروز مشکل باید حتما از عینک ایمنی و دستکش همچنین سایر تجهیزات جهت برش کاری استفاده کنید. برای جلوگیری از گوشه های ناهموار، برش نامناسب، لبه های سوخته و.. بهتر است از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.
 2. مزایای برش ورق کامپوزیت با استفاده از دستگاه سی ان سی به چه صورت است؟
  تولید پانل های مخصوص انواع سیستم هنگ، ایمنی بیشتر ورق های کامپوزیت، جلوگیری از دپو، حمل و نقل مضاعف، خط و خش و جابه جایی ناخواسته ورق ها، تولید ورق های منحصر به فرد با اشکال متنوع، سرعت و کیفیت بسیار بالا و…
 3. برش ورق آلومینیوم به روش لیزری به چه شکل است؟
  این روش در طی چند سال گذشته کمک بسیار زیادی به این صنعت کرده است. همانطور که می دانید در طراحی نمای کامپوزیت ساختمان طراحی های ایجاد شده به وسیله طراحان ممکن است دارای پیچیده های خاصی باشند برش لیزری این مشکل را به راحتی حل کرده است. در واقع این روش به این صورت است که ورق های کامپوزیت آماده می شوند و در نمای ساختمان نصب می گرددند. از این رو دیگر نیازی به برش های دستی و زمان بر هنگام اجرای نمای کامپوزیت نیست. اگر از اشعه لیزر جهت برش ورق آلومینیوم کامپوزیت استفاده شود نتیجه کار عالی خواهد بود. این روش همچنین قابلیت برش کاری چند ورق به صورت همزمان نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.