همانطور که می دانید چوب ها جزو اصلی ترین متریال طبیعی محسوب می شوند. از بهترین و پرکاربردترین آن ها می توان به ترموود و پلاست اشاره کرد. در یک تعریف کاملا خلاصه می توان بیان کرد ترموود در واقع چوب هایی هستند که طی فرایند های مختلف ساختار سلولی آن تغییر می کند و در پایان متریال ترموود تولید می گردد. اما چوب پلاست با کمک یک سری مواد افزودنی تولید می شود و قابل بازیافت نیز می باشد. با گفتن این مطالب شاید این سوال برایتان به وجود آید تفاوت ترموود و چوب پلاست به چه صورت است؟ برای پاسخ به این سوال تا ادامه این مطلب از سایت راسا کامپوزیت با ما همراه باشید. در ادامه این مقاله به طور کامل با مهم ترین و اصلی ترین تفاوت های میان ترموود و چوب پلاست آشنا خواهید شد.

مقایسه ترموود با چوب پلاست

چوب پلاست و ترموود با داشتن برخی ویژگی های منحصر به فرد امروزه جزو پایدار ترین و محبوب ترین مصالح ساختمانی به شمار می روند. اگر قصد دارید برای طراحی دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان از این مصالح ساختمانی استفاده کنید بهتر است در ابتدا با تفاوت ترموود و چوب پلاست به طور کامل آشنا باشید. ترموود متریال کاملا طبیعی است که در فرایند تولید آن از بخار، فشار و گرما استفاده می شود در ساخت این مصالح ساختمانی به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. این در حالی است که چوب پلاست از پایداری عالی برخوردار نیست و جزو متریال کاملا طبیعی محسوب نمی شود.

به طور کلی می توان گفت اصلی ترین تفاوت چوب پلاست با ترموود در وزن، قیمت و جنس این متریال ساختمانی می باشد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید اگر قصد دارید برای نمای بیرونی ساختمان از این دو متریال ساختمانی استفاده کنید ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم از متریال ترموود استفاده کنید چرا که این نمای ساختمانی در مقایسه با چوب پلاست واکنش بهتری در برابر اشعه یو وی خواهد داشت. همچنین کمتر دچار تغییر رنگ می شود. در ادامه به طور کامل با مهم ترین تفاوت های ترموود و چوب پلاست آشنا خواهید شد:

شرایط نگهداری ترموود و چوب پلاست

یکی از مهم ترین مقایسه ترموود و چوب پلاست در خصوص شرایط نگهداری و مراقبت از این دو متریال است. اگر قصد دارید از چوب پلاست در محیط بیرونی ساختمان استفاده کنید بهتر است بدانید شرایط نگهداری از این متریال ساختمانی در فضای باز بسیار ساده و بدون دردسر است. چرا که این متریال ساختمانی نیازی به پولیش ندارد و برای تمیز کردن و شستشوی می توانید از آب به راحتی استفاده کنید.

این در حالی است که متریال ترموود برای نصب در محیط بیرون نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری دارد. باید حتما از واکس ها و یا پولیش های مخصوص استفاده کنید و مراحل شستشوی این نمای ساختمانی باید با دقت و توجه بیشتری صورت گیرد.

مقایسه ترموود و چوب پلاست از لحاظ هزینه

یکی از اصلی ترین موارد جهت انتخاب نمای ساختمانی مناسب بدون شک هزینه و قیمت نما می باشد. به طور کلی می توان گفت هزینه نیز جزو تفاوت ترموود و چوب پلاست محسوب می شود. در نظر داشته باشید هزینه خرید چوب پلاست در مقایسه با ترموود بسیار مناسب تر و ارزانتر است. اما توجه داشته باشید ممکن است با توجه به نوع چوب، شرایط فنی چوب از قبیل تراکم، ابعاد و.. تفاوت هزینه بیشتر و یا کمتر شود. گاهی ممکن است هزینه خرید چوب پلاست در مقایسه با ترموود بسیار بیشتر باشد. و با برابر با متریال ترموود باشد.

مقاومت ترموود و چوب پلاست نسبت به شرایط جوی و اشعه UV

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت ترموود و چوب پلاست مربوط به مقاومت این دو متریال در برابر شرایط آب و هوایی و اشعه یو وی می باشد. در واقع می توان گفت این موارد از مهم ترین عوامل برای انتخاب متریال ساختمانی در فضای باز می باشد. بدون تردید می توان گفت متریال ترموود در مقایسه با چوب پلاست ویژگی های بهتری را ارائه می دهد. متریال ترموود نسبت به شرایط آب و هوایی و اشعه یو وی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

پایداری ابعادی چوب پلاست و ترموود

یکی دیگر از تفاوت ترموود و چوب پلاست مربوط به پایداری ابعادی و عدم تغییر اندازه میان این دو متریال ساختمانی است. متریال ترموود و چوب پلاست در صورتی که نکات اجرایی به بهترین شکل رعایت و انجام شود و تمامی موارد با دقت انجام شود این دو متریال ساختمانی از پایداری ابعادی بسیار مناسبی برخوردار می باشند.

حفاظت از محیط زیست با ترموود و چوب پلاست

حفاظت از محیط زیست یکی از مهم ترین موارد محسوب می شود. تا کنون تلاش های فراوانی صورت گرفته تا میزان تخریب و آسیب به محیط زیست به حداقل برسد یکی از بهترین تلاش ها بدون شک تولید محصولات و متریال های قابل بازیافت می باشد که می توان به چوب پلاست اشاره کرد.

متریال چوب پلاست همانطور که می دانید با استفاده از خورده پلاستیک و چوب های بازیافتی تولید می شوند که همین متریال قابل بازیافت نیز می باشد. این در حالی است که متریال ترموود به این صورت تولید نمی گردد و قابلیت بازیافت شدن نیز به همراه ندارد. به طور کلی می توان گفت این موضوع جزو تفاوت ترموود و چوب پلاست محسوب می شود.

اجرای ترموود بهتر است یا چوب پلاست؟

زمانی که قصد دارید از ترموود و چوب پلاست استفاده کنید و انتخاب میان این دو متریال شما را سردرگم کرده است در ابتدا بهتر است با اصلی تفاوت ترموود و چوب پلاست به طور کامل آشنا باشید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید کاربرد های این دو متریال تقریبا یکسان است. از اصلی ترین ویژگی چوب پلاست می توان به حفاظت از محیط زیست اشاره کرد.

که این موضوع برای طرفداران محیط زیست بسیار حائز اهمیت است. درباره ترموود نیز می توان بیان کرد بسیار بادوام و طبیعی می باشد. به طور کلی می توان گفت برای انتخاب میان این دو متریال ساختمانی در ابتدا باید انتظارات خود را از اجرای پروژه به خوبی تعیین کنید. برای دوام و زیبایی طبیعی می توانید از ترموود استفاده کنید همچنین اگر هزینه اجرا و حفاظت از محیط زیست برایتان حائز اهمیت است می توانید از چوب پلاست استفاده نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت راسا کامپوزیت همانطور که گفته شد با تفاوت ترموود و چوب پلاست به طور کامل آشنا شدید. چوب پلاست و ترموود با داشتن برخی ویژگی های منحصر به فرد امروزه جزو پایدار ترین و محبوب ترین مصالح ساختمانی به شمار می روند. اگر قصد دارید برای طراحی دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان از این مصالح ساختمانی استفاده کنید بهتر است در ابتدا با تفاوت ترموود با چوب پلاست به طور کامل آشنا باشید.

سوالات متداول تفاوت ترموود و چوب پلاست

  1. اجرای ترموود بهتر است یا چوب پلاست؟
    کاربرد های این دو متریال تقریبا یکسان است. از اصلی ترین ویژگی چوب پلاست می توان به حفاظت از محیط زیست اشاره کرد. که این موضوع برای طرفداران محیط زیست بسیار حائز اهمیت است. درباره ترموود نیز می توان بیان کرد بسیار بادوام و طبیعی می باشد. به طور کلی می توان گفت برای انتخاب میان این دو متریال ساختمانی در ابتدا باید انتظارات خود را از اجرای پروژه به خوبی تعیین کنید. برای دوام و زیبایی طبیعی می توانید از ترموود استفاده کنید همچنین اگر هزینه اجرا و حفاظت از محیط زیست برایتان حائز اهمیت است می توانید از چوب پلاست استفاده نمایید.
  2. پایداری ابعادی چوب پلاست و ترموود به چه صورت است؟
    یکی دیگر از تفاوت ترموود با چوب پلاست مربوط به پایداری ابعادی و عدم تغییر اندازه میان این دو متریال ساختمانی است. متریال ترموود و چوب پلاست در صورتی که نکات اجرایی به بهترین شکل رعایت و انجام شود و تمامی موارد با دقت انجام شود این دو متریال ساختمانی از پایداری ابعادی بسیار مناسبی برخوردار می باشند.
  3. شرایط نگهداری ترموود و چوب پلاست به چه صورت است؟
    اگر قصد دارید از چوب پلاست در محیط بیرونی ساختمان استفاده کنید بهتر است بدانید شرایط نگهداری از این متریال ساختمانی در فضای باز بسیار ساده و بدون دردسر است. چرا که این متریال ساختمانی نیازی به پولیش ندارد و برای تمیز کردن و شستشوی می توانید از آب به راحتی استفاده کنید. این در حالی است که متریال ترموود برای نصب در محیط بیرون نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری دارد. باید حتما از واکس ها و یا پولیش های مخصوص استفاده کنید و مراحل شستشوی این نمای ساختمانی باید با دقت و توجه بیشتری صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.